Verhuizing en nieuwe namen
Voor een goed perspectief, eerst enige historie. In 1946 is in Utrecht het Regiment Verbindingstroepen opgericht dat in 1949 werd afgescheiden van het Regiment Genietroepen. Na de opsplitsing in 1951 naar twee Regimenten werd besloten om het 2e Regiment in Ede te legeren. De taak van dit Regiment was het opleiden van lijnwerkers, centralisten en telexisten. De eerste Verbindingsdiensteenheid in Ede was een lijnwerkercompagnie, die op de Simon Stevinkazerne werd gelegerd. In de jaren daarna volgden de andere compagnieën. Vanaf 1952 werd ook de Elias Beeckmankazerne betrokken, totdat uiteindelijk het gehele 2e Regiment met drie bataljons in Ede was gehuisvest. Vanaf dat moment volgen nog vele reorganisaties, maar de Elias Beeckman- en Simon Stevinkazerne zijn tot op de dag van vandaag onlosmakelijk met de Verbindingsdienst verbonden.
De namen Elias Beeckman en Simon Stevin hebben weinig met de Verbindingsdienst van doen. Elias Beeckman was een vaandrig uit de 17e eeuw die zich tijdens de belegering van Aardenburg door de Fransen bijzonder krijgshaftig had getoond. Simon Stevin is bekender. Hij leefde rond 1600 en was een wiskundige die vooral faam maakte als ontwerper van vestingwerken. Het is aardig om te vermelden dat beide heren in Vlaanderen waren geboren. Zelfs met veel fantasie is geen verband tussen beide heren en de Verbindingsdienst aan te geven. De namen van de twee kazernes waar de Verbindingsdienst 58 jaar gebruik van maakt zijn echter zo met ons wapen verweven dat het voor de hand ligt om ze mee te nemen naar de nieuwe locatie.
Een andere naam die mee naar Amersfoort zou moeten is die van de soldaat Clasener. Het betreft in dit geval wel iemand met een band met de Verbindingsdienst. De soldaat Clasener was een lijnwerker die zich in de meidagen van 1940 met zijn moed en inzet heeft onderscheiden. Zo maakte hij zelfstandig een groot aantal Duitsers krijgsgevangen. Zijn dapperheid leverde hem een Militaire Willems-Orde op. Zijn naam prijkt nu op de gevel van de School Verbindingsdienst.
Het gebruik van namen van mensen die veel recenter faam hebben gemaakt en die heel duidelijk met ons wapen zijn verbonden is natuurlijk ook te overwegen. Een naam die dan bij velen al snel naar boven komt is die van lkol Henk van Hattem. Henk heeft tijdens zijn actieve carrière een groot aantal uiteenlopende functies doorlopen, die gemeen hadden, dat ze altijd op het zwaartepunt van de Verbindingsdienst lagen. Hij werd heel breed gerespecteerd en gewaardeerd en voor iedereen was het duidelijk dat hij daadwerkelijk heeft bijgedragen aan de vorming van ons wapen. Na beëindiging van zijn actieve dienst als luitenant-kolonel bleef hij actief om zich in te spannen om de Verbindingdienst op te stuwen naar een professionele organisatie die in staat was om de commandovoering in de meest brede zin te ondersteunen. Niemand kon om de Verbindingsdienst heen en niemand kon om Henk heen. Het mocht niet lang duren. Hij overleed plotseling en veel te jong in 2002. Een groot verlies voor zijn familie, maar ook voor ons wapen. Zijn naam leent zich om te worden gememoreerd op de nieuwe locatie.
In Amersfoort gaat de Verbindingsdienst een tweetal gebouwen betrekken, gebouw AC-11, dat nu wordt gebouwd om de SVBDD en het C2SC te huisvesten en gebouw B, dat zal worden aangepast om het Regiment en de historische verzameling in onder te brengen. De namen Simon Stevin en Elias Beeckman zouden daar goed op passen. In gebouw B zal een nieuwe Regimentszaal en in gebouw AC-11 zal een auditorium in gebruik worden genomen die vernoemd zouden kunnen worden naar de soldaat Clasener en de luitenant-kolonel van Hattem.
Een samenvatting van het voorstel:
| Infrastructuur | Naamgeving |
| Huisvesting SVBDD en C2SC (gebouw AC-11) | Simon Stevin |
| Huisvesting Regiment Verbindingstroepen en Historische Verzameling (gebouw B) | Elias Beeckman |
| Auditorium in gebouw AC-11 | Lkol Henk van Hattem |
| Regimentszaal in gebouw B | Soldaat J.C.A. Clasener |
Wellicht zijn er nog meer namen die in aanmerking komen om in Amersfoort een plek te krijgen. Als u die heeft kunt u ze met toelichting en argumenten uiterlijk 31 maart 2010 mailen naar Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft JavaScript nodig om het te kunnen zien. .
Aansluitend zal binnen de Stichting Regiment Verbindingstroepen nadere besluitvorming plaatsvinden over de naamgeving.